"Milliyetçi Forum" forum üyeleri ile aşağıdaki iletişim kanalı ile iletişim kuracaktır.
E-posta Adresi:
+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: YERLİ TABANCALAR

Rep Puanı
    228

Standart YERLİ TABANCALAR

ŞAHİN

Kalibre : 9 mm. ( 9x19 ) Parabellum
    Çalışma Sistemi : Geri tepmeli, Çift hareketli
    Çalışma Sistemi : Geri tepmeli, Çift hareketli
    Ateşleme Sistemi : Yarı otomatik
    Namlu Boyu : 107 mm.
    Namlu Tipi : Serbest
    Toplam Ağırlık : 760gr.±20gr.(Boş şarjör ile)
    Tam Boy : 180 mm.
    Toplam Yükseklik : 125 mm.
    Şarjör Kapasitesi : 15+1
    Etkili Menzil : 70m. ± %10
    Namlu : Dövme çelik ( 32Cr Mo V 12 10 ) Yivler sağ yönde 6 adet
    Nişan Hattı Uzn.luğu : 150 mm.
    Genişlik : 37 mm.
    Emniyet Tertibatı : Emniyet mandalı, İğne emniyet bloğu Horoz emniyeti
    Tetik Ağırlığı : Çift tetik kuvveti 3500+1000 gr. - 500 gr.
    Tetik Ağırlığı : Tek tetik kuvveti 2500 +700 gr. -700 gr.
    İlk Hız : 340 - 350 m / sn.
    Namlu Ömrü : 25000 atım

FİYATI:
    SİYAH KROM 15+1 ŞAHİN 2000 1.400. YTL
    BEYAZ KROM 15+1 ŞAHİN 2000 1.475. YTL

YAVUZ 16

Ürün Adı Standart
    Kalibre 9 mm. X 19 Parabellum
    Sistem Kısa Geri Tepmeli
    Ateşleme Sistemi Yarı Otomatik Çift Hareketli
    Uzunluk 217 mm.
    Yukseklik 137 mm.
    Genişlik 33 mm
    Ağırlık 874 Gr.
    Şarjör Kapasitesi 15+1
    Boş Şarjör Ağırlığı 95 gr
    Dolu Şarjör Ağırlığı 280 gr
    Namlu Uzunluğu 125 mm.
    Yivler Sağ Yönde 6 Adet
    Namlu Sistemi Soğuk Dövme Teknolojisi
    Atış Ömrü 30.000 Adet
    Nişan Düzeni Sabit Düz Arpacık; Yarıklı Gez
    Nişan Hattı Uzunluğu 155 ±0.5 mm
    Emniyet Sistemi Emniyet Mandalı,Horoz Emniyeti, İğne Emniyet Bloğu
    Etkili Menzili 90 m(± %10)
    Mermi İlk Hızı 363 m/sn
    Çalışma Sıcaklığı -40 °C / +60 °C
    Tetik Hareketi Çift Hareketli

FİYATI:SİYAH KROM 1.630 YTL

Kalibre : 9x19 mm. Parabellum
    Toplam Uzunluk : 210 mm.
    Namlu Uzunluğu : 118.65 mm.
    Average Boş Silah Ağırlığı : 990 gr.
    Mermi İlk Hızı : 350 m/sn. (±10 m/sn.)
    Minimum Namlu Atış Ömrü : 25.000 Mermi
    Emniyet Sistemi: Emniyet Mandalı, İğne Emniyeti, Horoz Emniyeti
    Şarjör Kapasitesi : 15
    Ateşleme Sistemi : Yarı Otomatik, Çift Hareketli
    Üretim Teknolojisi : Dövme Çelik Gövde, Namlu ve Kızak

FİYATI:SİYAH KROM 1.380 YTL

ZİGANA M 16

Kalibre : 9x19 mm
    Etkili Menzili : 75 m
    Çalışma Sistemi : Basit Geri Tepmeli,
    Yarı Otomatik
    Şarjör Kapasitesi : Standart 15+1,
    Opsiyonel 17+1
    Emniyet Sistemi : Emniyet Mandalı,
    İgne Emniyet Bloğu,
    Horoz Emniyeti
    Nişangah Düzeni : Sabit Kare Arpacık -
    Yarıklı U Gez
    İlk Hızı : 350 ± 10 m/sn
    Tetik Kuvveti (gr) : 2000 gr Tek Hareket
    4500 gr Çift Hareket
    Tetik Hareketi : Çift Hareketli
    Tabanca Ağırlığı
    (Boş Şarjörlü) : 940 gr
    Boş Şarjör Ağırlığı : 90 gr
    Dolu Sarjör Ağırlığı : 290 veya 314 gr
    Uzunluk : 214 mm
    Yükseklik : 140 mm
    Genişlik : 37 mm
    Namlu Boyu : 126 mm
    Nişan Hattı : 158 mm
    Sıcaklık Limiti : -35 °C / +60 °C
    Min. Namlu Atış Ömrü : 25.000

FİYATI:SİYAH KROM 1.350 YTL

ZİGANA T

Kalibre : 9x19 mm
    Etkili Menzili : 100 m
    Çalışma Sistemi : Basit Geri Tepmeli,
    Yarı Otomatik
    Şarjör Kapasitesi : Standart 15+1,
    Opsiyonel 17+1
    Emniyet Sistemi : Emniyet Mandalı,
    İgne Emniyet Bloğu,
    Horoz Emniyeti
    Nişangah Düzeni : Kare Arpacık - Yarıklı U Gez
    İlk Hızı : 370 ± 10 m/sn
    Tetik Kuvveti (gr) : 2000 gr Tek Hareket
    4500 gr Çift Hareket
    Tetik Hareketi : Çift Hareketli
    Tabanca Ağırlığı
    (Boş Şarjörlü) : 980 gr
    Boş Şarjör Ağırlığı : 90 gr
    Dolu Sarjör Ağırlığı : 290 veya 314 gr
    Uzunluk : 220 mm
    Yükseklik : 141 mm
    Genişlik : 34 mm
    Namlu Boyu : 130 mm
    Nişan Hattı : 158 mm
    Sıcaklık Limiti : -35 °C / +60 °C
    Min. Namlu Atış Ömrü : 25.000

FİYATI:SİYAH KROM 1.750 YTL

Yukarıya TSK zati tabanca alım test sonuçlarını koydum.

En iyisi hangisi derseniz?Yavuz 16 derim.

Dağ Gibiyiz Dogruyuz Yalansa Ey Beni
    Kızıl Kurşun Ol Cesursan Dey Beni
    Ankara'lıyız Sevdalıyız Vatana Bayrağa
    Ölüm Olsa Korkarmi Ankara'nın Seymeni

Rep Puanı
    228

Standart Cevap: YERLİ TABANCALAR

Birazda Yerli Tabanca'larımızın geçmişinden bahsedelim.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan iken 80’li yıllarda silah ithalatının serbest olacağını ifade etmiş ve bu kararı 1990 yılında uygulamaya başlanmıştır. O günden bugüne, önce artan, fakat sonradan azalan biçimde değişik marka ve model tabancalar MKEK tarafından ithal edile gelmektedir.

Özal sonrasında, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz zamanında KOSGEB çerçevesinde ve kamu kaynaklarından yapılan finansmanlar ile başlatılan bir projeye göre Karadeniz havalesinde kaçak silah üretiminin önüne geçilmesi ve bu işi yapan ustaların yasal bir statüye kavuşturulması amacıyla değişik illerde tabanca üretimine yönelik fabrikalar kurulmuştur.

Ne yazık ki, söz konusu girişim bugün istenilen başarıyı gösterememiş ve statükonun mevcut haliyle sürdürülmesi halinde de büyük bir ihtimal ile başarısız olmaya mahkum edilerek, harcanan emeklerin, zamanın ve parasal kaynakların heba olmasına yol açabilecektir.

Söz konusu duruma yol açan faktörleri aşağıdaki biçimde sıralamak mümkündür.

1-Tabanca imalatını “basit ve kolayca yapılabilecek bir iş” gibi görüp, el aletleri ve basit tezgahlarda, teknik bilgiden ve konuya ilişkin uluslar arası “görgüden” tamamen yoksun insanların bir araya gelip, kısa sürede dünya standartlarında tabanca üretebileceklerini sanmış olmaları.

2-Ne yazık ki, ülkemizde bir çok insanın hala “teknoloji” kavramını sadece parasal sermaye ile satın alınabilecek CNC tezgahlardan ibaret olduğunu sanması ve (görgü, kültür, bilgi, okuma, araştırma, know-how, vs. unsurlardan oluşan) ve her tür gelişmenin ve gerçek başarının temeli olarak kabul edilmesi gereken “Beyin Sermayesi” faktörünün dikkate bile alınmaması.

3-Türkiye’de sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen, ama bu işten gerçekten anlayan “Beyin Sermayesi” sahibi kişileri bu işe sokma ve onlardan yararlanma düşüncesi bile taşımamış olmakla, çok büyük paralar sarf edilmiş ve Türkiye’de bilinçsiz ve bilgisizce ve sadece, görüntüsü, cüssesi, yüksek şarjör kapasitesi gibi bir takım unsurlara göre ve genelde tabancadan gerçekten pek fazla anlamayan geniş halk kitleleri arasında popüler olabilmiş bazı yabancı tabancalar üzerinden ölçüler alınmak suretiyle imalat resimleri yaptırmış olmak ve daha sonra bunların imalatına geçmiş olmak. Bu mimvalde, üretilen tabancaların tümünün fazla parça içermeleri ve bazı ana parçalar için kullanılan malzemelerin artık modern anlayışa sığmamaları ve genelde üretimin, elde edilen kaliteye göre, pahalıya mal oluyor olması.

4-Önceki maddede zikredilen husus sonucunda ortaya çıkan ürünlerin, Silahlı Kuvvetler, Emniyet Teşkilatı gibi esas büyük kullanıcılar tarafından (uluslar arası alanda kabul görmüş olan teknoloji, güvenilirlilik, dayanıklılık, hafiflik, insan anatomisine uygun ve kullanım/bakım kolaylığı unsurlarının eksik yada olmaması gibi genelde doğru nedenlerle beğenilmeme ve istenmemelerine yol açan olgulara neden olmuş olmakla birlikte adı geçen kurumlara, “yerli sanayii korumak ve teşvik etmek” namı altında bu tabancaları empoze ediyor ve koordinasyonsuzluk nedeniyle yeni teknoloji ve trendlerin entegre edilememesi durumuyla karşı karşıya kalmak.

5-Dünyadaki tabanca piyasasını sürekli takip edip, doğru okumadan ve hatta ülkemizin iç konjonktürlerini bile uzun vadede düşünmeden, gereksiz olarak nitelenebilecek bir kapasite fazlasını tesis etmiş olmak ki; mesela İspanya’nın tarihi ve meşhur Astra, Lama ve Star fabrikalarının, dünyadaki rekabet güçlerini kaybetmeleri neticesinde sırayla iflas ettiklerini ve ayrıca A.B.D’nin meşhur Colt firmasının bile sürekli iflasın eşiğinden, sadece ülke prestijini korumak adı altında, aşırı maliyetlere ürettikleri ve aşırı fiyatlara A.B.D. ordusu ve bazı diğer güçlere sattıkları M-16 piyade tüfekleri sayesinde halen yaşamakta oldukları gerçeğini görememiş olmak.

6-Bütün bu faktörlere rağmen yerli silah sanayini kalkındırmak adına geçtiğimiz yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğünün silah ihalesine baskı yapılarak yerli üretim silahların alınması istenmiş, ancak yapılan testlerden hiçbirini yerli üretim tabancalar başarı göstererek geçememişti. Buna rağmen Giresun’da YAVUZ 16 adıyla üretilen tabanca alınmak istenmiş ve Polis Akademisi Poligonunda yapılan test atışlar sonucu hazırlanan raporlara dayanılarak alımdan vazgeçilmiş, silahlar fabrikaya geri iade edilmişti.

Polis Akademisinde silah bilgisi dersine giren ders görevlileri bu tabancaların düzeltilmesi için çok çaba harcadılarsa da fabrika yetkililerinden hiçbir yanıt alamadılar.

Daha sonra bu tabancalar (öğrendiğimize göre) Başbakanlık tarafından satın alınarak Emniyet Genel Müdürlüğüne verilmiştir.

Bugün, Türkiye’de (ikisi İstanbul ve Düzce’de, diğerleri ise Karadeniz Bölgesinde) orijinal yapımı ile birebir veya çok benzer sayılabilecek esas olarak 6 model yarı-otomatik tabanca üretilmektedir.(bu çalışmaya talep kısıtlığı nedeniyle toplu tabancalar dahil değildir.)

Rep Puanı
    228

Rize, Ardeşen’deki Asilsan A.Ş. tarafından Belçika Browning 14’lü diye bilinen modelin Atmaca 53 adıyla aynısı. Belçika Browning bir zamanlar dünyanın en güvenilir yüksek kapasiteli tabancası olarak kabul görmüştü. Ancak bugün artık sistemi ve kütlesi itibariyle demode sayılmakta ve eski satış rakamlarına ulaşamamaktadır. Uluslar arası alanda artık hiçbir silahlı resmi gücün tercih edip, ihtiyacına binaen satın aldığı bir silah değildir.

Atmaca 53

Modeli : MKE - Atmaca 53
    Ülkesi : TÜRKİYE
    Çapı : 9X19 mm
    Şarjör Kapasitesi : 13+1 fişek
    Namlu Uzunluğu : 118 mm
    Uzunluğu : 206 mm
    Ağırlığı : 980 gr
    Yüksekliği : 132 mm
    Genişliği : 33 mm
    Çalışma Sistemi : Geri Tepme
    Mermi İlk Hızı : 400 m/s
    Nişan Düzeni : Çatal Gez, Çubuk Arpacık
    Nişan Hattı Uzunluğu : 155 mm
    Etkili Menzil : 70 m. (%10)
    Emniyet Sistemi : Emniyet Mandalı, İğne Emniyet Bloğu
    Hareketi : Tek / Çift Hareketli

Halk arasında bilinen adıyla Belçika Browning 14'lü

Modeli :Browning High Power
    Ülkesi :Belçika
    Çapı: 9mm Parabellum
    Uzunluk: 200 mm
    Namlu Uzunluğu: 118 mm
    Ağırlık: 885 g
    Şarjör Kapasitesi : 13+1 fişek
    Etkili Menzil : 70 m. (%10)
    Emniyet Sistemi : Emniyet Mandalı, İğne Emniyet Bloğu
    Hareketi : Tek / Çift Hareketli

Rep Puanı
    228

Giresun’da Girsan Ltd.Şti. tarafından İtalyan Beretta 92 F olarak bilinen modelinin Yavuz 16 Regard adıyla neredeyse aynısı. Beretta 92 serisi tabancaların dünyadaki popülaritesine rağmen, çalışma sistemi nedeniyle imalatı çok büyük hassasiyet gerektiren ve dolayısıyla pahalıya mal olan bir silahtır. A.B.D. ordusunda da, zamanında alınmış tamamen politik bir karar neticesinde kabul edilerek kullanılmasına rağmen, söz konusu silahın zaafları artık dünya çapında bilinmektedir. Kısa süre önce Fransız ordusu ve Polis Teşkilatının değişik birimlerinin açtığı bir ihale sonucunda 98.000 adet silahların tümü, tekrar gözden geçirilmek üzere, fabrikaya iade edilmiş ve silahın şöhreti, söz konusu zaafı nedeniyle bir kez daha ciddi biçimde gölgelenmiştir.

Baretta 92 FS

Yavuz 16 Renegard

Baretta 92 FS ile Yavuz 16 Renegard tabancalarının parçaları birbirlerine takılıp kullanılabilir.

Rep Puanı
    228

Düzce, Kaynaşlı’ da faaliyetlerini sürdüren Sarsılmaz A.Ş. orjinali Çek Cumhuriyetinde imal edilen CZ-75 modeli tabancanın kopyasını yapan İtalyan Tanfoglio firması ile yaptığı anlaşma neticesinde aslında Kılınç 2000 Lıght modelini üretmektedir.Tanfoglio firmasının tabancalarını kopya ettiği söylenebilir. Sarsılmaz birkaç yıl önce müflis İtlayan Bernardelli firmasını da satın aldığını ve tüm makine parkını yurda ithal ettiği bilinmektedir.

CZ 75

KILINÇ 2000 LİGHT

Rep Puanı
    228

Samsun, Kutlukent’te faaliyet gösteren Samsun Yurt Savunma San. Ve Tic.A.Ş. orjinali Çek Cumhuriyetinde yapılan CZ-75’ in kopyasını Canik 55 ve Canik 55 light namı altında üretmektedir.

CANİK 55

CZ 75

Rep Puanı
    228

Karadeniz bölgesinde kayda değer yarı-otomatik tabanca üreticilerinden Trabzon Silah San.A.Ş.’de vardır. Fabrika yetkililerine göre, burada üretilen tabancaların diğer yerli üretim tabancalarına göre en büyük özelliği, tamamen kendi özgün tasarımları olduğu yönündedir. Esas kayda değer olması gereken mutlak biçimde “özgün tasarım” iken, tasarlanan modellerin, olması gereken öncede belirtildiği üzere, bir çok açıdan uluslar arası kriterlere çok daha uygun tasarlanmış, üretilmiş ve pazarlama planlaması da ona göre yapılmış olmalıydı. Oysa, söz konusu fabrikanın, yine daha önce belirtilmiş olan nedenlerden dolayı, son derece ciddi ve çözüm bekleyen sıkıntıları vardır.

Yıllık 30.000 adet tabanca üretim kapasitesine sahip olan TİSAŞ, 7.65 mm . ilk tabancası Fatih 13'ü 1994 yılında üretmeye başlamıştır. Dünya çapında rekabet kurallarına uyum sağlamak, müşterilerine çağdaş ürün ve hizmet sunmak için TİSAŞ araştırma ve geliştirmeye özel bir önem vermiş ve bu doğrultuda pek çok ilke imza atmıştır. 1998 yılında başlatılan TİSAŞ – Ar-Ge Müdürlüğü ve Karadeniz Teknik Üniversitesi- KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkez Müdürlüğü ile koordineli yürütülen proje, ilk Türk Tasarımı olan KANUNİ-16 9x19 mm. 15+1 kapasiteli tabanca üretimi ile sonuçlanmıştır. 1999 yılında bu ürüne ilk Türk tasarımı olarak patent tescili yaptırılmıştır. Projenin ikinci aşamasında TİSAŞ'ın Ar-Ge'sinde yapılan çalışmalar sonunda KANUNİ S ve ZİGANA M16 tabancaları ürün yelpazesine katılmıştır. 2002 yılından itibaren ise, 9x19 mm ZİGANA T ve ZİGANA K modellerimiz üretilmeye başlanmıştır.

Üretimi devam eden Zigana modellerine 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Dairesi, Ateşli Silahlar Teknolojisi Şube Başkanlığı'nın, ATF Form 4590 “Silahlar için Faktoring (Satın Alma) Kriterleri”ne göre yaptığı inceleme neticesinde ZİGANA M16, ZİGANA K, ZİGANA T üstün bir başarı kazanmış ve A.B.D. 'de kulanımına ve ithalatına izin verilmiştir.

Fatih 13

Zigana T

Rep Puanı
    228

Teknik Özellikler

Fiyatı : 1.700 YTL

Kalibre : 9x19 mm. Parabellum

Toplam Uzunluk : 187,5 mm.

Namlu Uzunluğu : 96.75 mm.

Boş Silah Ağırlığı : 800 gr.

Mermi İlk Hızı : 340 m/sn. (±10 m/sn.)

Minimum Namlu Atış Ömrü : 25.000 Mermi

Emniyet Sistemi: Emniyet Mandalı, İğne Emniyeti, Horoz Emniyeti

Şarjör Kapasitesi : 15

AteŞleme Sistemi : Yarı Otomatik, Çift Hareketli

Üretim Teknolojisi : Polymer Gövde, Dövme Çelik Namlu ve K?zak, Ayarlanabilir Gez, Picatinny Aksesuar Rayı

Rep Puanı
    228

Bence sarsılmazın en yakışıklı silahı Kama Long'dur.

+ Konuyu Cevapla

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)